Cudowne, naturalne przepisy na Twój własny domowy peeling.

Cudowne, naturalne przepisy na Twój własny domowy peeling.

Aktulności

Usuwanie postarzałego naskórka jest niezwykle ważne w codziennej pielęgnacji ciała. Miękka, odprężona skóra – nie tylko poprawia nastrój, ale dodaje pewności siebie i wpływa korzystnie na nasze samopoczucie oraz na prace naczyń krwionośnychDrogerie oferują nam niezliczoną ilość produktów w różnych cenach, ale, wierzcie mi na słowo, nie ma nic lepszego niż własnej roboty PEELING oparty NA NATURALNYCH SKŁADNIKACH odpowiednio dobranych do TWOICH WŁASNYCH POTRZEB.

Jednocześnie nie spodziewasz się jak idealnie łatwy w przygotowaniu może być taki peeling, a kiedy już raz go sobie przygotujesz, NIE ZNUDZI CI SIĘ ta zabawa 🙂

 

Podstawowe składniki

Po pierwsze naturalny olej, który, rzecz jasna, będzie miał na celu nawilżyć i nakarmić twoją skórę po zdjęciu z niej warstwy starego naskórka. Do tego zaś potrzebujesz ziarnistego składnika złuszczającego, który rozprawi się z tym w odpowiedni sposób. No i coś extra – porcja skondensowanego aromatu olejków eterycznych, mających rozmaite właściwości, w zależności od rodzaju – relaksująenergetyzująłagodzą podrażnienia, wprowadzają w romantyczny nastrój.

(Jeśli masz więcej czasu na domowe spa i chcesz zaszaleć, możesz dodać owoce, np. świeże brzoskwinie, które świetnie nawilżają, są delikatne dla skóry no i oczywiście pięknie pachną! Z owocami jest jednak trochę więcej zabawy zarówno przy przygotowaniu, co przy zmywaniu go po użyciu.)

Trzy razy na tak, czyli sól, cukier, kawa

Co wybrać?

Sól i cukier mają to do siebie, że rozpuszczają się w wodzie, toteż najłatwiej się z nich korzysta nie pozostawiając po sobie śladu pod prysznicem 😉 W dodatku obecnie sklepy oferują nam szeroki wybór soli gruboziarnistych, kolorowych, bardziej delikatnych niż sól rafinowanaSól ponadto działa świetnie na rozluźnienie mięśni, może być więc dobrym wyborem dla tych, którzy pragną zrelaksować swoje ciało po ciężkim dniu. Sól morska zawiera zaś więcej minerałów, a jej grubsze ziarna są łagodniejsze dla wrażliwej suchej skóry.

Cukier jest z reguły delikatniejszy od soli: można wybrać zarówno cukier rozdrobniony jak i cukier trzcinowy dobrej jakości, który przy okazji cechuje się genialnym zapachem, w połączeniu z nutą cynamonu lub wanilii może poprawić niejeden jesienny wieczór podczas domowej pielęgnacji 🙂

Muszę przyznać, że kawa jest jednak moim faworytem. Jeśli mielisz ziarna kawy samemu możesz zdecydować o grubości peelingu, świeżo zmielona jest również bardziej aromatyczna. Obecnie wybór kaw i jej aromatów jest na tyle szeroki, że można się w tym zakochać 😉 Poza tym kofeina zawarta w kawie działa pozytywnie na pracę żył, a więc peeling z kawy może pomóc w zmaganiu się z widocznymi pod skórą żyłkami, których często się wstydzimy.

Oprócz tej niezawodnej trójcy naszego domowego peelingu możemy wybrać coś wyjątkowego. Często używa się również płatków owsianychżytnichmigdałowychnasion lnuryżu, a nawet zmielonych skorupek od orzechów.

Kombinacji jest wiele, chodzi głównie o to, by dobrać grubość ziaren i delikatność składnika do swojej skóry. Warto poeksperymentować zanim znajdzie się swój ideał. Płatki owsiane będą z pewnością delikatniejsze od soli, cukru i kawy, można by je więc polecić w szczególności dla osób ze skórą naczynkową, która wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Zmielone skorupki orzechów zaś, mogą być bardziej inwazyjne, trudniej skontrolować regularność ich zmielenia i przez to może się jednak okazać, że efekt peelingu nie będzie zadowalający.

Grunt to dobry olej

…który nawilży naszą skórę, a także będzie podtrzymywał odpowiednią konsystencję kosmetyku. Jeśli masz bardzo suchą skórę możesz pozwolić sobie na ciężkie i gęste oleje, najlepiej jednak będzie wybrać coś pomiędzy. Średnio na szklankę składnika ziarnistego wystarczy 1/3 szklanki oleju, by konsystencja była odpowiednia. Ale to wszystko da się wyczuć 😉 Tutaj również sklepy oferują nam bardzo szeroki wybór nawilżacza. Począwszy od oleju słonecznikowego, który nie poraża zazwyczaj ceną, dobrze się wchłania, a także jest długoterminowy, bo potrafi nadawać się do użytku nawet 12 miesięcy. Kolejnym przykładem może być polski olej rzepakowy.

Olej migdałowy ma za to słodkawy, orzechowy aromat, charakteryzuje go średnia konsystencja, ale dość łatwo się wchłania. Olej z pestek winogron jest bardzo zdrowy nie tylko dla skóry, jest też lekki. Olej macadamia zaś jest najlepszy dla suchej skóry. Nie trzeba chyba wspominać, że osoby uczulone na orzechy nie powinny używać olejów orzechowych nawet na skórze.

Tylko i aż zapach

Najlepszym sposobem na dodanie go do naszego peelingu jest użycie olejków eterycznych. Oczywiście naturalnych – odradzamy syntetyczne perfumowane olejki, gdyż mogą one wywołać reakcję alergiczną.

Różne kombinacje ekstraktów mogą mieć pozytywny wpływ na różne rodzaje skóry:

Skóra normalna10 kropli olejku z lawendy, 6 geranium

Skóra tłusta8 kropli drzewa sandałowego, 6 cytryny, 6 lawendy

Skóra sucha8 kropli drzewa sandałowego, 6 geranium, 6 róży

Skóra odwodniona10 kropli olejku różanego, 8 drzewa sandałowego

Trądzik: 10 kropli olejku cytrynowego, 10 cyprysowego, 5 lawendowego

Cera naczynkowa8 kropli olejku różanego, 4 krople olejku z rozmarynu

Domowy peeling do ciała – przykładowe przepisy

Prosty peeling z cukrem
  • szklanka cukru brązowego
  • 1/3 szklanki oleju z migdałów
  • 20 kropli olejku waniliowego

W szklanej lub ceramicznej misie wymieszaj najpierw cukier z olejkiem waniliowym, na koniec dodaj olej i mieszaj aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Gotowe 🙂

Prosty energetyzujący peeling z solą
  • szklanka soli
  • 1/3 szklanki oleju z migdałów
  • 8 kropli olejku grejpfrutowego
  • 4 krople olejku z mięty pieprzowej
Peeling z kawą
  • szklanka zmielonej kawy
  • łyżka soli
  • 1/3 szklanki oleju
  • łyżeczka cynamonu
  • 8 kropli olejku grejpfrutowego
  • 8 kropli olejku pomarańczowego
  • 4 krople olejku miętowego

Wymieszaj kawę, sól, cynamon z olejkami zapachowymi. Następnie dodaj olej i mieszaj aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Delikatny peeling owsiany
  • szklanka zmielonych płatkow owsianych
  • 8 kropli olejku lawendowego
  • 4 krople olejku rumiankowego
  • 8 kropli olejku mandarynkowego
  • 8 kropli olejku różanego
  • opcjonalnie: płatki suszonej lawendy

Dodawaj olejki do płatków kropla po kropli mieszając, aby uniknąć grudek. Przechowywać w szczelnym słoiku w lodówce. Przed użyciem należy wymieszać z odrobiną wody, by uzyskać konsystencję pasty.

Imbirowo-pomarańczowy peeling do stóp
  • szklanka brązowego cukru
  • 1/3 szklanki oleju migdałowego bądź innego
  • 12 kropel olejku pomarańczowego
  • 3 krople olejku imbirowego lub łyżeczka mielonego imbiruMiłego mixowania 😉
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments