W ostatnim czasie coraz częściej możemy spotkać się z pojęciem coachingu. Okazuje się, że jest to usługa, która cieszy się ogromną popularnością. Niemniej jednak wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego z czym właściwie wiąże się samo pojęcie coachingu i dlaczego jest on tak istotny. Okazuje się, że korzystanie z niego w określonych okolicznościach może przynieść ogromne korzyści. Czym więc jest coaching i jakie są jego największe zalety?
Spis Treści
Czym jest coaching?
Wspomniano już, że o coachingu ostatnimi czasy zrobiło się bardzo głośno. Pojęcie to jednak dla wielu z nas wydaje się prawdziwie enigmatyczne. Na czym więc polega coaching? Otóż w pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, że coaching biznesowy zawsze odbywa się pod okiem doświadczonego trenera czyli coacha. Jednak nie należy utożsamiać tego tylko i wyłącznie z pracą samego coacha, gdyż jest to wspólny wysiłek i zgrana współpraca trenera ze swoim klientem. Jak przebiega coaching?
Otóż najczęściej przybiera on postać spotkań indywidualnych, co jednak nie wyklucza tego, by w spotkaniach wzięła udział znacznie większa grupa osób. Coaching biznesowy niesie za sobą sporo korzyści, jednak to co jest najważniejsze, to świadomość tego, że spotkania z coachem mogą znacznie poprawić komunikację na linii pracownik- pracodawca. Dodatkowo coaching nie jest przeznaczony jedynie dla pracowników, tak naprawdę skorzystać mogą na nim również pracodawcy. W jaki sposób? Otóż pracodawca może otrzymać cenne wskazówki odnośnie tego, jak odpowiednio organizować sobie i pracownikom czas pracy, a także jak odpowiednio przygotowywać strategię działania. Wówczas o wiele prościej będzie rozwiązać konflikty w miejscu pracy, a także poprawić atmosferę w firmie. Warto w tym momencie podkreślić, że konflikty pojawiające się w miejscu pracy są zjawiskiem nieprzyjemnym i niepożądanym, a co więcej ich konsekwencje mogą przynieść wiele negatywnych skutków i drastycznie wpłynąć na pracę firmy. Coaching biznesowy wprowadzi pracodawcę i pracowników w trudną sztukę pokojowego rozwiązywania konfliktów i nieporozumień zarówno między osobami zatrudnionymi jaki i tymi które występują na linii pracownik-pracodawca. To znacznie przełoży się na efektywność wykonywanej pracy, a także na atmosferę i morale całego zespołu. Dodatkowo wielu pracowników ma nie mały problem ze stresem, który towarzyszy im przy poszczególnych zadaniach. Jest to główny demotywator, który ma niebanalny wpływ na przebieg całej pracy. Dzięki coachingowi będzie można wypracować szereg strategii i metod, które pomogą poradzić sobie ze stresem i obniżą ciążącą na pracownikach presję.
Jakie są największe zalety coachingu?
Jak już zostało nadmienione coaching posiada wiele zalet i może przynieść wiele korzyści zarówno dla pracowników jak i dla pracodawcy. Coaching biznesowy, na który zdecyduje się dana organizacja ma przede wszystkim na celu poszerzenie kompetencji pracowników i menadżerów, a dodatkowo pomoże on zwiększyć ich efektywność podczas wykonywania codziennych obowiązków. W pierwszej kolejności do największych zalet coachingu biznesowego należy zaliczyć także wpływ na rozwój, a także pomoc we wdrożeniu i następnie wspieranie wprowadzonych zmian w systemie zarządzania. Coaching pozwoli również efektywniej zorganizować i zarządzać czasem pracy i zapobiegnie dość powszechnemu problemowi jakim jest wypalenie zawodowe wśród pracowników. Do pozostałych zalet coachingu można zaliczyć:
- zauważalny wzrosty wydajności pracowników, co z kolei przełoży się na sposób, w jaki funkcjonuje cała firma
- znaczne zwiększenie motywacji
- autorefleksje
- wyraźne skrócenie czasu jaki jest potrzebny na podjęcie decyzji
- pomoc w osiągnięciu równowagi pomiędzy życiem zawodowym i życiem prywatnym
Coaching skierowany jest do osób zatrudnionych w firmie, bez względu na stanowisko. Skorzystają z niego zarówno handlowcy jak i dyrektorzy na najwyższych stanowiskach. Jest on szczególnie polecany kadrom menadżerskim, gdzie pomoże odpowiednio rozdysponować zadania i zwiększa wydajność podczas realizacji projektów.