Fibromialgia i jej sekrety w końcu rozwiązane.

Fibromialgia i jej sekrety w końcu rozwiązane.

Poradnik

Nawiązując do najnowszych badań poszukujących prawdziwej przyczyny bólu u ludzi, których dręczy fibromialgia, wywnioskowano, że ból nie pochodzi pierwotnie z mózgu, jak dotychczas sądzono.

Niestety fibromialgia dotyka już ponad miliona osób i podstawowym leczeniem wciąż są leki przeciwbólowe (do których należą niektóre leki przeciwdepresyjne). W przeszłości sądzono także, że przyczyna leży w psychice, ale według aktualnych odkryć – ból pochodzi z naczyń krwionośnych rąk.

 

Fibromialgia i jej sekrety w końcu rozwiązane?

To niesamowite odkrycie, głównie dlatego, że daje nam ono nowe spojrzenie na tę chorobę. Naukowcy zbadali ręce pacjentów. Mieli oni mniej receptorów dotykowych (zakończeń nerwowych), co skutkowało zmniejszoną reakcją na ból. W próbce skóry znaleźli natomiast duże ilości specyficznych włókien nerwowych, które są powiązane z naczyniami krwionośnymi.

Chodzi o nerwy towarzyszące bardzo małym tętniczkom. Wcześniej sądzono, że odpowiadają one tylko za regulację mikrokrążenia (na poziomie tkanek, komórek), bez żadnego wpływu na ból. Teraz odnaleziono połączenie pomiędzy nimi, a bólem w chorobie powszechnie znanej jako fibromialgia.

Zakończenia nerwowe odpowiadają za świadome odczuwanie dotyku. Dr Frank L. Rice wyjaśnia, że słabo regulowany przepływ w mikrokrążeniu może być powodem dyskomfortu, bólu mięśni czy zmęczenia. Dzieje się tak, ponieważ odkłada się tam nadmiar kwasu mlekowego (tego samego, co w zakwasach po wysiłku) i na minimalnym poziomie rozwija stan zapalny – u pacjentów z fibromialgią. Powoduje to nadmierną aktywność w mózgu, gdyż receptory nerwowe szaleją z tego powodu.

Najbardziej popularne terapie nie dają wystarczającej ulgi, lecz dzięki aktualnym odkryciom pojawia się nowa nadzieja dla tych, którym fibromialgia daje się we znaki. Być może niedługo wynalezione zostaną nowe standardy leczenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments