Jęczmień na oku – stare, sprawdzone, domowe leczenie.

Jęczmień na oku – stare, sprawdzone, domowe leczenie.

Aktulności

Jęczmień na oku to torbielowaty wykwit jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się w obrębach powiek, przypominający swym wyglądem ziarno zboża, od którego zresztą zaczerpnął swoją nazwę. Głównym winowajcą tego zakażenia są gronkowce.

Jęczmień na oku nie tylko źle wygląda, ale jest również niezwykle uporczywy. Najczęściej występującym rodzajem tego schorzenia jest jęczmień zewnętrzny, będący efektem infekcji mieszka włosowego rzęsy i związanych z nim gruczołów.

Bywa również, że jęczmień rozwija się wewnętrznie. Wówczas mamy do czynienia ze stanem zapalnym gruczołów tarczkowych. Leczenie tego drugiego jest bardziej skomplikowane i zazwyczaj wymaga ingerencji chirurgicznej.

 

Jęczmień na oku – To nieprzyjemna i dokuczliwa przypadłość pojawia się etapowo, przyjmując postać:

  • Swędzenia powieki

  • Zaczerwienienia powieki

  • Łzawienia oka

  • Obrzęku powieki

  • Stanu zapalnego

Zazwyczaj zmiany wywołane jęczmieniem ustępują po kilku dniach, samoistnie pękając lub wchłaniając się. Niemniej jednak gojenie się chorego miejsca można przyspieszyć, wykorzystując do tego prosty, domowy sposób.

Metoda ta polega na pocieraniu chorego miejsca złotem (najczęściej obrączką). Stosując ten system należy pamiętać, aby nie trzeć powiek oczu rękoma, nie próbować drylować jęczmienia i przystąpić do zabiegu w możliwie najszybszy sposób, tak aby walka z wykwitem odbyła się w początkowym stadium choroby.

Proces postępowania przy obrączkowaniu jęczmienia polega przede wszystkim na dokładnym oczyszczeniu złotego przedmiotu, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej czystości dłoni. W kolejnym etapie następuje pocieranie złotego przedmiotu o skrawek wełny (można do tego wykorzystać własną garderobę) szybkim i zdecydowanym ruchem ręki.

Tak rozgrzany kruszec przykładany jest do powieki, a następnie przesuwany posuwistymi ruchami wzdłuż jej długości. Skuteczność tej metody jest większa wówczas, gdy powiela się ją wielokrotnie w ciągu dnia. Ważnym jest aby terapię złotem zacząć w początkowej fazie choroby, zanim jeszcze jęczmień zdąży się rozwinąć. Szybka interwencja daje nam bowiem gwarancję szybkiego pozbycia się problemu.

Pamiętajmy o tym, że najważniejsze są 2 składowe: rozgrzewanie i masaż. Pozwoli to na poszerzenie ujścia i rozmasowanie na zewnątrz wydzieliny ropnej. Można użyć również innych przedmiotów. Jednak pamiętajmy o higienie. 🙂

Jeżeli wyżej opisany manewr nie wywoła poprawy, a zwłaszcza gdy stan się pogorszy – należy wybrać się do okulisty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments