Smartfon – niebieskie światło, które wpływa na Twój mózg i ciało

Smartfon – niebieskie światło, które wpływa na Twój mózg i ciało

Aktulności

Każdy smartfon jest zaprojektowany tak, by emitować niebieskie światło w celu ułatwienia nam czytania, nawet w słoneczne dni. Światło to jest uwalniane przez cały dzień z naszych komputerów, telewizorów i innych gadżetów.

Stan taki sprawia, że nasze mózgi są zdezorientowane, gdyż wyświetlacze imitują światło słoneczne i ciało myśli, że nadal jest dzień, chociaż w rzeczywistości jest już noc. Hamuje to produkcję melatoniny i prowadzi do zaburzeń snu.

 

Jest to przyczyna, dla której eksperci apelują, aby nie używać urządzeń elektrycznych na kilka godzin przed planowanym snem.

Smartfon i inne RTV – dlaczego niebieskie światło Nam szkodzi?

Mały narząd zlokalizowany w mózgu – szyszynka – produkuje melatoninę i działa kilka godzin przed pójściem spać. Zawiera fotoreceptor – melanopsynę, która znajduje się w komórkach zwojowych siatkówki i reaguje na światło niebieskie emitowane z urządzeń.

Wiele badań pokazało, że smartfon używany w godzinach poprzedzających sen, wpływa na problemy z zasypianiem. Ponadto, nastolatkowie są bardziej podatni na takie działanie niż dorośli,  ze względu zmiany w rytmie dobowym w latach dorastania. Stają się bardziej rozbudzeni.

Dr Martin Blank z Wydziału Fizjologii i Biofizyki Komórkowej Uniwersytetu Columbia, utworzył zespół ekspertów, który zwrócił się do ONZ z problemem szkodliwego wpływu promieniowania elektromagnetycznego z urządzeń typu smartfon lub Wi-Fi.

Zastosowanie takich gadżetów może spowodować liczne skutki uboczne, w tym raka. Niestety, nawet najmniejsze dzieci dorastają dziś w otoczeniu urządzeń elektronicznych, a mózg dziecka dostaje 4 razy więcej promieniowania niż dorosły.

Smartfon i inne RTV – jak sobie pomóc? – kilka prostych zasad

Należy ograniczyć użytkowanie elektroniki przed snem i wyłączyć wszystkie urządzenia, kiedy idziesz spać. Zamiast tego można czytać w łóżku.

Można spróbować różnych aplikacji, które regulują ilość emitowanego światła w stosunku do pory dnia.

Spróbuj tego, a znacznie poprawisz swój sen i unikniesz wielu negatywnych dla zdrowia skutków!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments